Jiřina Macháčková

pirátský medailonek

přírodovědkyně, terapeutka, dobrovolnice v Junák - český skaut

kontakty

Občanské jméno RNDr. Jiřina Macháčková, Ph.D.
Email jirina.machackova@pirati.cz
Telefon 0420774580484
Osobní web https://www.ekologie-duse-a-sveta.com

více informací

Kdo jsem?

Pocházím z Jižních Čech, od roku 1997 však trvale žiji v Liberci, kam jsem přesídlila za svým manželem. V první polovině devadesátých let jsem na PřF UK vystudovala ochranu životního prostředí. Mou dlouholetou profesí v této oblasti je odborná a vědecko-výzkumná práce v oblasti antropogenního znečištění životního prostředí, se specializací v oblasti sanační geologie, tj. kontaminace zemin a podzemní vody. Třetí desítku let pracuji v této oblasti jako projektová manažerka a odpovědná řešitelka, vedu pracovní týmy a řadu let jsem se podílela se na vývoji a aplikaci biotechnologií pro odstraňování kontaminace horninového prostředí. Za své největší profesní úspěchy považuji dosažení sanačních limitů kontaminace zemin a podzemních vod leteckým petrolejem na bývalém vojenském letišti Hradčany u Mimoně, kde kontaminovaná plocha zasahovala téměř 30 ha plochy ve vodárensky významném kolektoru podzemních vod. Nezanedbatelným úspěchem je také dosažení sanačních limitů pro perchloretylen na řadě průmyslových lokalit pomocí biotechnologie, kdy naše výsledky citovala i americká EPA. Dále se zabývám problematikou kontaminujících látek v životním prostředí obecně, zejména v půdě a vodě. Mimo to se věnuji i problematice vody čisté – řešení studen pro individuální zásobování, ať již nových či těch, které v důsledku klimatické změny vysychají, problematikou ztráty vydatnosti jímacích vrtů, případně též řešením problémů s nekvalitně provedenými vrtanými studnami.

K mým dlouholetým koníčkům od dob dospívání patří běžecké lyžování, cyklistika a sci-fi a fantasy žánr, později přibyl orientální tanec. Vedle toho již řadu let dobrovolnicky působím v dívčím oddílu v Junáku – českém skautu. Žiji v dlouholetém dvoukariérovém manželství, ve kterém jsme s mužem přivedli na svět tři děti, dva dnes již dospělé syny a dospívající dceru.

Součástí mého vzdělání v oblasti ochrany životního prostředí bylo i studium přírodní filozofie a lidské spirituality, které přesáhlo v práci s nelátkově rozšířenými stavy vědomí. Nejprve přišly zkušenosti v rámci osobní psychospirituální a sebeaktualizační cesty a později jsem absolvovala zahraniční výcviky v oblasti transpersonální psychologie pro zprostředkování těchto zkušeností druhým. Těší mne zkoumat skutečnosti skryté, ať již pod povrchem zemským či za oponou běžného vědomí. Ráda umožňuji ostatním příležitost hlouběji poznat sebe sama a nalézt uvnitř sebe pochopení a možnosti osobního růstu a rozvoje. 

Trojnásobné mateřství mi přineslo zkušenosti s v řadě směrů neprospívající péčí o ženu v průběhu těhotenství, porodu a časného mateřství a přivedlo mne k zájmu o práci s reprodukčními traumaty a snahám o zlepšení porodní péče v Česku.

Život ženy s profesní kariérou v postpatriarchální společnosti pak k feminismu obecně - zejména občasné zkušenosti skleněného stropu, harrasmentu a jednoznačné preference mužských kolegů bez ohledu na profesní výkony a kvalifikaci mi ukázaly, že ve společnosti, kde panuje rovnost zatím nežijeme.

Mám velmi ráda region, ve kterém žiji - přírodní hodnotu Libereckého kraje znám díky běžeckému lyžování, cyklistice a skautským aktivitám velice dobře a velmi si jí cením. Moje profese v oblasti péče o životní prostředí mne na druhou stranu velmi často konfrontuje s problémy, kterým životní prostředí v našem kraji čelí. Od ohrožení zdrojů podzemní vody starými zátěžemi, přes rizika pro vodní zdroje velkolomem Turów po nutnost věnovat pozornost klimatické změně a adaptaci na ni.

Politické aktivity

Moje první politické angažmá byl občanský aktivismus ve čtvrti Liberec-Ruprechtice, kde v roce 2004 tehdejší vedení liberecké radnice chtělo uzavřít základní školu a mateřskou školu (plánované uzavírání mateřských škol se týkalo třetiny libereckých školek, nejen Ruprechtic) na základě studie TUL. Ta pravila, že v Liberci bude ubývat dětí a kapacita nebude potřeba. Protože studium přírodovědy zahrnovalo i demografii, provedla jsem vlastní výpočty a vyšel mi demografický vývoj zcela opačný – rozesílala jsem tehdy svá data zatupitekům a vystoupila i na schůzi zastupitelstva. Pokračovala jsem v aktivismu dál v rámci občanského sdružení Ruprechtice dětem, k plánovanému uzavírání nakonec díky rozsáhlému odporu občanů nedošlo. A demografický vývoj potvrdil můj výpočet, protože na konci nultých a začátku desátých let školky v Liberci praskaly ve švech a vznikla i řada soukromých subjektů k pokrytí potřeb společnosti. Ta vlna se přelila později di základního školství a nyní jí čelíme ve školství středním.
V desátých letech postupně rostlo mé rozčarování z celkového politického klimatu v ČR, po dokončení velkých sanačních projektů a změně zaměstnavatele jsem byla svědkem toho, jak racionální a smysluplné využívání veřejných peněz, ať již z rozpočtu ČR či prostředků EU nahradilo především „čerpání“. Dále vyšla najevo fakta o velmi negativních důsledcích průmyslového zemědělství a pěstování biopaliv na kvalitu podzemních i povrchových vod, což pro mne, jako pro člověka, který zasvětil svou profesní práci nápravě škod po komunistickém režimu bylo velkým zklamáním. Postupně jsem utlumovala svou profesní kariéru v kolektivech „čerpačů“ a odešla na volnou nohu. Šokem je pro mě coby profesionálku v péči o životní prostředí specializovanou na monitoring kontaminace vod dění kolem masové otravy ryb na řece Bečvě z roku 2020. Systémový přístup je naprosto amatérský a jeví jednoznačné snahy manipulace k tomu, aby skutečný viník nemohl být odhalen.

Zklamání z výsledků Pirátů v posledních parlamentních volbách vedlo k tomu, že jsem spontánně klikla na výzvu na FB k nalodění a stala se Pirátkou. Pokračovalo to podporou pirátské kandidátky do zastupitelstva v Liberci, kde jsem ke svému překvapení z dvanáctého místa skočila díky preferenčním hlasům na třetí. Rozhodla jsem se tuto podporu spoluobčanů vzít vážně a od podzimu 2022 působím jako garantka MS Liberec pro oblast životního prostředí a veřejného prostoru. Na činnosti libereckého zastupitelstva se podílím jako členka komise SML pro 100 klimaticky neutrálních měst a zastupovala jsem liberecké piráty na jednáních a seminářích o:
• Kompostárně v Chotyni
• Protipovodňovým opatřením v Machníně
• Adaptační strategii
• SEA sjezdovky na Ještědu

Nově jsem od října 2023 členkou výboru pro rozvoj.

Přírodovědecké vzdělání a akademické výsledky

1990 - 1995                
PřF UK Praha  bakalářský a magisterský stupeň studia, obor Ochrana životního prostředí

Má bakalářská a diplomová práce se týkaly sledování obsahů radioaktivního stroncia 90 v ekosystému Orlické nádrže (biota, sedimenty). Jednalo se o monitoring stavu po havárii jaderné elektrárny v Černobylu a dokumentaci stavu před zahájením provozu JETE.

1999                          
First Certificate of Eglish – British Council Exam

2005                          
odborná způsobilost provádět, projektovat a vyhodnocovat práce v oboru sanační geologie (osvědčení MŽP ČR dle zák. 62/88 Sb.)

2007                          
PřF UK Praha  státní rigorózní zkouška v oboru aplikovaná ekologie – ochrana půdy a horninového prostředí

Rigorózní práce: MACHÁČKOVÁ, Jiřina: Hlavní faktory ovlivňující intenzitu biodegradace ropných látek při sanaci kontaminovaného horninového prostředí in situ. 2007. Rigorózní práce. Univerzita Karlova, Přírodovědecká fakulta, Ústav pro životní prostředí https://dspace.cuni.cz/handle/20.500.11956/102314

2007-2011                  
FŽP ČZU Praha doktorské studium – aplikovaná a krajinná ekologie

Disertační práce: Macháčková Jiřina: Faktory ovlivňující intenzitu biodegradace leteckého petroleje v horninovém prostředí, 2010 FŽP ČZU, KEIKO

Ve své dizertační a rigorózní práci jsem ze zabývala výsledky získanými při sanaci rozsáhlé kontaminace zemin a podzemní vody leteckým petrolejem v lokalitě bývalého vojenského letiště Hradčany – Ralsko. Dva kontaminační mraky pokrývaly plochu přes 28 ha s mocností kontaminovaných vrstev 2 – 10 m, odhadovaný objem uniklých ropných látek, na základě vzorkování horninového prostředí, byl 5 000 – 7 000 tun, na konci tzv. risk – based sanačního zásahu byla bilance kontaminace cca 1 500 tun . Byla jsem v období 1997 – 2012 řešitelkou úkolu pro biodegradaci, která odstranila 90% přítomné kontaminace. Biodegradace byla v době zahájení sanačního projektu inovativní sanační metodou a v rámci projektu byla získána řada nových poznání o chování technologie v silně kontaminovaném horninovém prostředí, které jsem publikovala ve svých výzkumných pracích a na řadě republikových i mezinárodních odborných konferencí.

Publikační činnost

V rámci své profesní praxe jsem, přednášela a publikovala konferenční články na řadě oborových konferencí, českých i mezinárodních, celkem jsem přednesla ke stovce příspěvků. K nejvýznamnějším patří opakované prezentace na konferencích pořádaných americkým institutem Battelle, zaměřených na sanační geologii. Vedle konferenčních prezentací a článků ve sbornících jsem autorkou či spoluautorkou třinácti impaktovaných článků, dle WOS byl můj H-index v roce 2018 8, spoluautorkou dvou patentů, metodiky MŽP pro použití reduktivních technologií pro sanaci horninového prostředí, jedné ověřené technologie a jedné ověřené metodiky.

Profesní CV

2018 - současnost
OSVČ
nezávislá expertka v oblasti sanační geologie, hydrogeologie a ochrany životního prostředí

2016 - 2019
EPS biotechnology s.r.o.
Projektový manažer výzkumu a vývoje
plánování, projektování, řízení a vyhodnocování projektů výzkumu a vývoje v oblasti ochrany životního prostředí, zejména v oblasti průzkumu znečištění a dekontaminace horninového prostředí a podzemní vody

2013 - 2016
Technická univerzita v Liberci
pracovník vědy a výzkumu
senior researcher v oddělení nanomateriálů v přírodních vědách
vedení a spolupráce na realizaci výzkumných projektů v oblasti sanační geologie, hydrogeologie a ochrany životního prostředí

1996 - 2014
KAP s.r.o., Praha, od 2005 přejmenováno na Earth Tech CZ s.r.o, Praha, od 2010 na AECOM CZ s.r.o.  středisko Liberec
odpovědná řešitelka a environmentální specialistka v libereckém středisku společnosti. Hlavní náplní práce bylo zpracování průzkumů, hodnocení a analýz rizik ze starých zátěží a projektování a realizace sanací antropogenního znečištění horninového prostředí, od roku 2005 zástupce společnosti v mezinárodních vědeckých výzkumných projektech. Od dubna 2006 do června 2009 přechod na pozici vedoucí regionálního střediska společnosti, od září 2011 návrat z třetí MD na pozici odborného řešitele

1995 -1996  
REO - RWE Entsorgung s. r. o., Praha, holdingová společnost, zabývající se nakládáním s odpady
zaměstnána jako odborná asistentka v oddělení nových projektů. Náplní práce byly pilotní projekty sběru a recyklace PET láhví, elektronického šrotu a tonerových kazet.

1993-1995
Výzkumný ústav vodohospodářský TGM, Praha 6                 
práce na pozici laborantky v radiochemické laboratoři v rámci diplomové práce. Téma diplomové práce byl monitoring radioaktivního Sr-90 v ekosystému Orlické nádrže

Hlavní sanační a průzkumné projekty řešené od roku 1996

• Doprůzkum a sanace znečištění zemin a podzemních vod chloroetheny, těžkými kovy a ropnými látkami v areálu Monroe Czechia s.r.o. v Hodkovicích nad Mohelkou (1997-2004 )
řešitelka zakázky – pilotní ověření provozu a plnoprovozní zapojení sanace znečištění podzemní vody a zemin chlorovanými eteny (implementace inovativních technologií ventingu a air spargingu, čerpání a čištění podzemní vody, dokončení sanace inovativní reduktivní dehalogenací kontaminantů metodou in situ - první aplikace v ČR), zpracování projektu , řízení a monitoring provozu sanace, doplňkový monitoring těžkých kovů  a a ropných látek, posanační monitoring chloroetenů, sanace lokality byla ukončena dosažením sanačních limitů

• Sanace znečištění zemin a podzemních vod leteckým petrolejem v lokalitě Hradčany u Mimoně  (bývalé vojenské letiště sovětské armády) (1997-2018)
řešitelka úkolu pro biodegradaci ropné kontaminace autochtonními mikroorganismy za podpory ventingu a air spargingu - zpracovávání projektů biodegradace ropného znečištění na jednotlivé roky v období 1998 -  2008, sledování faktorů ovlivňujících biodegradaci ropného znečištění, monitoring, řízení a vyhodnocování průběhu biologické sanace na ploše 28 ha (tato technologie odstranila 92% sanovaného            znečištění), sanace lokality byla ukončena dosažením sanačních limitů, později jsem pokračovala jako hlavní řešitelka monitoringu  a hodnocení atenuace zbytkového znečištění na lokalitě a testování biogeochemické podpory přirozené atenuace

• Doprůzkum a sanace znečištění zemin a podzemních vod chloroetheny, těžkými kovy a ropnými látkami v areálu TRW Lucas Autobrzdy s.r.o. (2004-2013)
odpovědná řešitelka projektu – doprůzkum a monitoring znečištění saturované a nesaturované zóny chloroetheny a ropnými látkami, pilotní test sanace CE reduktivní dehalogenací, plnoprovozní sanace lokality biologickou reduktivní dehalogenací, posanační monitoring a zpracování analýzy rizik zbytkového znečištění, sanace lokality byla ukončena dosažením sanačních limitů

• Průzkum a sanace kontaminace podzemní vody PCE v na lokalitě SAP Mimoň (1998 - 2019)
členka řešitelského týmu analýzy rizik – identifikace rizik z velmi rozsáhlého znečištění (10 ha s hloubkovým dosahem 50 m p.t.) horninového  prostředí a podzemní vody chlorovanými eteny, hodnocení rizik z migračních cest znečištění – ekotoxikoloxické zkoušky, hydrobiologický průzkum, vyhodnocení expozičních scénářů pro člověka a ekosystémy, návrh sanačních limitů, později odpovědný řešitel – (2007 - 2009) zpracování doprůzkumu znečištění lokality na ploše 4 ha do hloubky 30 m. p.t., řízení sanace čerpáním a čištěním podzemní vody, implementace inovativních technologií - dočištění zasáknutím surfaktantu a aplikace chemické oxidace - air sparging pomocí ozónu. Intenzifikace sanace vedla k dosažení sanačních limitů a ukončení sanace na levém břehu řeky, došlo k výraznému snížení obsahu kontaminace ve zdrojové oblasti na pravém břehu (bilancováno 10 tun PCE z původních 150 tun PCE) - 2009, následovalo zpracování  projektu dokončení sanace kontaminace v říční nivě biodegradací - 2014, výzkumné práce k hodnocení difuzního znečištění - dřevní hmota, rybí tkáně, povrchová voda 1998 – 2019

Side jobs a koníčky
Již na začátku devadesátých let se ve mně díky přednáškám českého přírodovědce a filozofa Zdeňka Neubauera probudil zájem o hlubší rozměry skutečnosti, než jen ty vědecky měřitelné – hodně jsme tehdy diskutovali o formativních mýtech, hluboké ekologii, Lovelockově teorii Gaia – a o metodě holotropního dýchání, která umí zprostředkovat roviny vědomí mimo běžné vnímání. Po období, kdy tato témata – díky intenzivní kariéře a rodičovským povinnostem běžela spíše „na pozadí“ – se před patnácti lety vrátila do mého života. Nejprve cestou osobního rozvoje a později absolvováním výcviku pro práci facilitátorky holotropního dýchání a transpersonální terapeutky v americkém institutu Grof Transpersonal Training. Díky tomuto výcviku iiž šest let provázím ostatní na cestách sebeobjevování a svou kvalifikaci k tomuto provázení momentálně prohlubuji tradičnějším psychoterapeutickým výcvikem. Velmi zajímavá byla výzva být jednou s překladatelek a odbornou redaktorkou knihy Stanislava Grofa LSD psychoterapie, která vyšla v loňském roce a je jednou z vlaštovek renesance psychedelické psychoterapie. Popisuje období na přelomu druhé poloviny dvacátého století, kdy psychedelika nebyla nelegálními rekreačními drogami, ale nástroji pro psychoterapii. Kniha tak vychází v době, kdy řada lidí pečujících o psychické zdraví usiluje o jejich návrat ze zakázané zóny do oblasti legální péče o lidskou duši.
Od roku 2015 působím v libereckém skautském středisku Stopa jako dobrovolnice ve vedení dívčího oddílu světlušek.

zpět na detail osoby

Informace zde uvedené si spravuje osoba sama. Česká pirátská strana neručí za jejich pravdivost a aktuálnost.